Strona główna » Porady » Refluks i zgaga - przyczyny i naturalne leczenie
Nasze nowości
Nasze hity
Kontakt
  • E-mail:sklep@vitavita.pl
  • Telefon531561292
  • Godziny działania sklepucoziennie 9.00 - 21.00, w soboty 10.00 - 14.00

Refluks i zgaga - przyczyny i naturalne leczenie

Data dodania: 03-12-2016 Problemy trawienne to problem 50% Polaków. Posiłki jedzone poza domem, w biegu, diety eliminacyjne, to mogą być przyczyny zgagi, refluksu. altNa rynku pojawiają się coraz to nowsze leki na rzekomą "nadkwasowość". A co jeśli okaże się, że przyczyną jest niedokwaszenie żołądka?

Refluks, zgaga, przyczyny i naturalne leczenie

 
Posiłki jedzone w biegu, przetworzona żywność, coraz to nowsze „diety cud”. Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz częściej słyszymy o problemach trawiennych. Zgaga, refluks, uczucie pełności, krępujące gazy. Takie problemy dotyczą podobno  50% Polaków  i dotykają coraz młodszej grupy społeczeństwa.
 

Przyczyny refluksu i zgagi

 
Według powszechnej opinii problem tkwi w nadkwasocie, do niedawna uważano, że powodem zgagi jest nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Refluks jednak spowodowany jest przez  nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku, który otwiera się wtedy, gdy nie powinien.  


Okazuje się zatem, że przyczyną refluksu i zgagi jest niedokwaszenie żołądka!

zoladekŻołądek to „umięśniony worek”, z  przełykiem łączy się przez wpust żołądka (cardia). Jeśli zawartość żołądka jest nie wystarczająco kwaśna to wpust nie domyka się i treść pokarmowa z żołądka cofa się do przełyku – mamy wtedy do czynienia z refluksem. Niedokwaszenie żołądka może być również przyczyną zgagi. Opary, które powstają w żołądku poprzez niedomknięty wpust dostają się do przełyku i powodują uczucie pieczenia, ucisk lub „palenia” w przełyku.
Zgaga i refluks mogą mieć inne przyczyny np. przepuklina przełyku.


 

Żołądek- rola w organizmie

 
Funkcja jakie spełnia żołądek to: magazynowanie pokarmu, trawienie między innymi białek, przygotowanie pokarmu do dalszej „podróży”. Podstawą w pracy żołądka jest  wydzielany przez niego kwas solny, który uaktywnia enzymy trawienne oraz zabija drobnoustroje. Odczyn pH żołądka to ok 1,5 – 3,5. Zbyt wysokie pH, czyli powyżej 3,5 (niedokwaszenie żołądka) sprawi, że enzym trawiący białko (pepsyna) nie wytworzy się w wystarczającej ilości. Spowoduje to , iż niestrawione białko trafi do jelit, gdzie nie ma enzymów odpowiedzialny za jego trawienie. Białko będzie zalegać i gnić w jelitach. W końcu przepełnione zgniłym białkiem jelita zaczną przepuszczać treść do organizmu, a nasz system immunologiczny uzna tak dużą ilość białka za „wroga” i stworzy obronę w postaci przeciwciał. Taka sytuacja nieuchronnie prowadzi do alergii.
 

Po co kwas solny w żołądku?

 
Zadaniem kwasu solnego w żołądku jest między innymi:
  • aktywowanie pepsynogenu,
  • stworzenie kwaśnego środowiska do trawienia białka przez enzym -pepsynę
  • działanie antyseptyczne, zabijanie „złych” bakterii lub utrudnianie ich rozwoju,
  • ochrona witamin,  które łatwo tracą aktywność w środowisku zasadowym,
  • ułatwianie wchłaniania minerałów np.: żelaza, wapnia
  • regulacja otwierania i zamykania żołądka.


Niedokwaszenie żołądka czyli pH powyżej 3,5 sprawia, że kwas  solny nie może spełniać prawidłowo swojej roli i może być przyczyną przepuszczania przez żołądek niestrawionych białek, groźnych drobnoustrojów oraz nieszczelności jelit.

Skutkiem niedokwaszenia żołądka może być:
  • refluks
  • zgaga
  • wzdęcia i gazy
  • wysypki i alergie
  • biegunki lub zaparcia
     

Test na zakwaszony żołądek

 
Wymieszaj pół łyżeczki sody oczyszczonej w połowie szklanki ciepłej wody. Wypij miksturę rano na czczo. Zmierz czas do momentu odbicia. Jeśli odbije Ci się gazem od razu lub do 40 sekund to najprawdopodobniej masz do czynienia z nadkwasotą, jeżeli w ciągu około 60-90 sekund sekund to dobry znak, najprawdopodobniej Twój żołądek działa prawidłowo. Jeśli od wypicia mikstury, do odbicia minęło więcej niż 90 sekund to oznacza, że żołądek jest niedokwaszony. Zacznij dbać o pH żołądka!  


Jak w domowy sposób zakwasić żołądek?

Domowym sposobem na zakwaszenie żołądka jest woda z ekologicznym octem jabłkowym. Pół szklanki wody wymieszaj z łyżką octu i wypij ok. 15 minut przed posiłkiem. Kurację stosuj co najmniej dopóki nie ustąpią objawy refluksu.
Jeżeli śluzówka w żołądku jest wrażliwa na kwas spróbuj od mniejszej dawki octu – 1 łyżeczki. Jeśli jednak Twój organizm źle reaguje na wodę z octem jabłkowym, spróbuj innych sposobów.


Domowe sposoby na zakwaszenie żołądka- sposoby na pozbycie się zgagi i refluksu:
  • woda z octem jabłkowym na czczo
  • nierozcieńczony sok z połówki cytryny wypity na czczo
  • kilka kropel kropli żołądkowych przed posiłkiem
  • herbatka z liści papai (enzymy papai) przed posiłkiem


Również kuchnia bogata w przyprawy takie jak kurkuma, bazylia, majeranek, melisa zwiększy poziom żółci i poprawi proces trawienia.
Po upływie 10-14 dni stosowania wybranej metody ponownie wykonaj test z wody i sody oczyszczonej. Jeśli nadal odbija Ci się stosunkowo szybko to nadal stosuj wybraną metodę. Gdy pH wróci do odpowiedniego poziomu, to żołądek zacznie pracować prawidłowo i wydzielać odpowiednie ilości kwasu solnego, bez dodatkowego zakwaszania.
 
 
Jeśli domowe sposoby to za mało.

Jeżeli po miesiącu stosowania domowych metod zakwaszania żołądka nie widzisz poprawy, sięgnij po Betainę HCL stosowaną w bezkwasowości jako suplement kwasu solnego, pobudza funkcję grasicy i obniża pH soku żołądkowego. Zastosuj enzymy trawienne, które pobudzą trawienie, wspomogą produkcję żółci, zwiększą przyswajanie składników odżywczych a regularnie stosowane pomogą pozbyć się uczucia ciężkości, wzdęć, zgagi.

Spróbuj sproszkowanych liści lucerny siewnej. Lucerna jest pomocna przy wzdęciach i  regeneruje błony śluzowe, przywraca prawidłowe pH w żołądku. Pomaga w leczeniu wzdęć, wrzodów i braku apetytu, ponieważ podobnie do surowej kapusty jest bogata w witaminę U. Jest też używana do leczenia wrzodów septycznych.

 

 

Klauzula prawna : Treść niniejszego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w ww. kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Portal ani osoby współpracujące, nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w portalu.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Porady