Strona główna » Porady » Zaćma, jaskra i inne choroby oczu.... Przeczytaj jak się przed nimi uchronić?
Nasze nowości
Nasze hity
Kontakt
  • E-mail:sklep@vitavita.pl
  • Telefon531561292
  • Godziny działania sklepucoziennie 9.00 - 21.00, w soboty 10.00 - 14.00

Zaćma, jaskra i inne choroby oczu.... Przeczytaj jak się przed nimi uchronić?

Data dodania: 18-06-2013 Piękne krajobrazy, widoki, twarze naszych bliskich. Patrząc na to  co dzień, nie zdajemy sobie sprawy co znaczy altwidzieć....... Oczy to nasze okna na świat! Dbajmy o nie......
Najczęściej występującą chorobą oczu jest jaskra.

 Objawia się ona wzrostem ciśnienia śródgałkowego gałki ocznej. W zdrowym oku odbywa się krążenie płynu śródocznego ze stałym, prawidłowym ciśnieniem . Terminem jaskra określa się choroby oczu, których wspólnym głównym objawem jest podwyższenie tego właśnie ciśnienia.

JASKRA

Są dwa typy występowania jaskry:

jaskra ostra- występuje raczej rzadko, pojawia się w wyniku gwałtownego zamknięcia kąta przesączania płynu śródgałkowego. Dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Chory zaczyna widzieć charakterystyczne dla jaskry tęczowe koła, ma nudności, zawroty i bóle głowy, bóle gałki ocznej, zaburzenia równowagi, zamglony wzrok. 

jaskra podostra - kąt przesączania płynu śródgałkowego nie jest zamknięty całkowicie, wobec czego ciśnienie śródgałkowe nie jest tak wysokie jak w przypadku ataku jaskry ostrej. Objawy takie jak: tęczowe koła, zaburzenia widzenia mogą występować tylko okresowo w związku z tym badanie oka może nie wykazać żadnych zmian. W przebiegu długotrwałej jaskry podostrej w kącie przesączania wytwarzają się zrosty, które doprowadzają do zmian destrukcyjnych, stałego wzrostu ciśnienia śródgałkowego, zmian w polu widzenia i zwyrodnień w nerwie wzrokowym.

Ryzyko zachorowanie jest podwyższone u: kobiet po 45 roku życia, osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz u osób, które pracują wzrokiem.

Badania wykazały, że ogniskowanie wzroku w jednym punkcie przy pisaniu, czytaniu, czy innym wysiłku jakie wykonuje oko, może doprowadzić do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Higiena pracy umysłowej wymaga, by chociaż raz na pół godziny robić przerwy i w tym czasie skierować wzrok na jakiś odległy punkt, po to, by mięśnie oka mogły się odprężyć i zrelaksować.

CHROM A JASKRA Chrom

Obecność chromu w organizmie jest ważna przy regulacja ciśnienia śródgałkowego oka, gdyż chrom dobrze wpływa na akomodację mięśni oka. Ryzyko utraty chromu z organizmu występuje przy zwiększonym poziomie cukru (chrom reguluje pracę trzustki w organizmie). Chrom jest potrzebny do "przeniesienia" glukozy do błon komórkowych w organizmie i wykorzystania go jako źródła energii. Jeżeli człowiek spożywa duże ilości węglowodanów, produktów z białej mąki,  słodyczy, makaronów -to zapasy chromu wyczerpują się szybko i może go zabraknąć dla oka. Źródłem chromu są żółtka jaj, zielone warzywa, drożdże piwne, ale ilość chromu w diecie jest zazwyczaj zbyt niska. Tymczasem chrom ma ogromne znaczenie w leczeniu i profilaktyce zarówno cukrzycy jak i jaskry. Dawka dzienna 120 mikrogramów na dobę wystarczy, by zabezpieczyć oczy przed jaskrą.        

WITAMINA C C1000

Ważnym punktem diety jest witamina C z bioflawonoidami, która ma wpływ na redukcję ciśnienia śródgałkowego. W jaskrze zaleca się dzienną dawkę witaminy C w ilości około 700 - 1000 mg na dobę. Warto pamiętać że witamina C jest nie tylko silnym antyoksydantem chroni również przed miażdżycą, podnosi odporność, ale też chroni nasze oczy!

SUPLEMENTACJA PRZY STWIERDZONEJ JASKRZE

Bardzo ważnym dodatkiem diety jest LUTEINA. Jest to karetonoid, żółty barwnik występujący w zielonych warzywach, w kukurydzy, melonach, brzoskwiniach. Luteina ma szczególne znaczenie w profilaktyce chorób oczu. Wykazuje działania ochronne przed promieniowaniem UV i fal świetlnych. W przypadku jaskry dobrze jest podawać dziennie 6 mg luteiny. Na efekty jednak trzeba poczekać. Po sześciu miesiącach widać wyraźną poprawę wzroku.

Lutein Plus 1 tabletka na dobę
Chromium MAX 500 - 1 tabletka po posiłku,
Witamina C Plus3* 1 tabletka po posiłku lub
Witamina C5002* 1 tabletka po posiłku
Stress Management B Complex lub Mega B Complex -witaminy z grupy B są bardzo ważne dla funkcjonowania systemu nerwowego więc i dla oka
Triple Potency Lecithin, Super Soya Lecithin - zawiera dużo choliny i inozytolu

Ważne są również antyoksydanty: Beta- carotene, Chelated Zinc.

Wspaniałym produktem jest również Senior Formula - zestaw antyoksydantów dodatkowo zawiera luteinę, która chroni oczy, opóźnia starzenie, chroni przed jaskrą.

Mega qProtectto kompleks antyutleniaczy dodatkowo z GINKO BILOBA, miłorząb japoński , który jest bardzo korzystny przy jaskrze.



 

ZAĆMA

 

Zaćma to choroba typowa dla podeszłego wieku. Dotyczy ona aż około 40% osób powyżej 70go roku życia. Przyczyną choroby są promienie ultrafioletowe i niedostateczny poziom przeciwutleniaczy w organizmie.
Soczewka oka składa się głównie z białka i wody. Promienie świetlne przechodząc przez białko, powodują powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają strukturę oka. Szczególnie niebezpieczne dla oka jest duże natężenie promieni UV oraz światła w kolorze niebieskim. Światło niebieskie  jest o wiele mocniejsze od np. czerwonego.

Luteina, będąc żółtym barwnikiem, pełni rolę filtra dla fal UV i światła niebieskiego przez co zmniejsza ryzyko uszkodzeń struktury oka.

Podawanie luteiny w dawce 6mg na dobę (1 kapsułka preparatu Lutein Plus) zmniejsza ryzyko zaćmy o 30%.
 

O profilaktyce chorób oczu powinny szczególnie pomyśleć osoby o jasnym kolorze oczu, piloci, kierowcy, pracownicy, którzy dużo przebywają na słońcu, spawacze, hutnicy itp.

Okulary słoneczne są ochroną tylko w pewnym stopniu, gdyż promienie słoneczne wpadają między okulary a gałkę oczną i nie jesteśmy w stanie uniknąć tak zwanych fal odbitych. Ponadto źrenica ludzka pod okularami rozszerza się i jest w stanie wpuścić o wiele więcej światła i promieni UV. 
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oczy w czasie słonecznego urlopu. Coraz większa dziura ozonowa i silniejsze słońce to prawdziwe wyzwanie dla naszych oczu. Dobrze jest zabezpieczyć się. Prócz Luteiny dobrze jest profilaktycznie zażywać Beta- Carotene (ok. 20tyś jednostek) dwie kapsułki na dobę oraz selen (Pro Selenium – jedna tabletka na dobę) Witamina C500 (1 tabletka na dobę), cynk (Chelated Zinc).


Ważnym preparatem w profilaktyce zaćmy jest też HGH Support. Jego składniki zwiększają poziom energii, opóźniają proces starzenia, dobrze wpływają na stan mięśni i ścięgien. Obecność L-lizyny chroni przed zaćmą, a L-glutanion hamuje rozwój zaćmy.
 

ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ

 

Najbardziej czułym punktem oka jest plamka żółta. Jest to tkanka nerwowa, posiadająca komórki, które mają zdolność przekształcania fal świetlnych w impulsy elektryczne. Impulsy te są przewodzone nerwem wzrokowym do wzrokowych pól kory mózgowej. Gdyby nerw wzrokowy nie mógł prawidłowo spełniać tej funkcji, nie było by przewodzenia i pomimo zdrowych oczu nic byśmy nie widzieli.    
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą degeneracyjną siatkówki, która przestaje reagować na światło.
Z tego powodu bardzo ważna jest LUTEINA, która gromadzi się w soczewce i siatkówce i zatrzymuje fale światła niebieskiego, uszkadzające oko.
Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu. Choroba postępuje w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.
 
Przy codziennym stosowaniu luteiny, ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej spada do 41%.
Biorąc pod uwagę, że choroby tej nie da się leczyć, należy LUTEINĘ traktować jak własne, wewnętrzne okulary ochronne. Nasze oczy coraz dłużej narażone są na działanie szkodliwych fal świetlnych płynących z ekranów monitorów, telewizorów. Wiele czasu spędzamy też przy sztucznym świetle, przeważnie halogenowym, a jest ona właśnie źródłem tak wysoce szkodliwego, światła niebieskiego. Coraz nowsze źródła światła np. żarówki LED narażają nasze oczy na jaskrę, zaćmę czy zwyrodnienie plamki żółtej.    


Lutein Plus można podawać już dzieciom w wieku szkolnym, które dużo czasu spędzają przed komputerem, telewizorem. Jeżeli tego zaniechamy, dzieci będą szybciej narażone na choroby oczu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oczy będę starzały się szybciej niż reszta organizmu.
 


INNE CHOROBY OCZU

Alergia- może być umiejscowiona w oku. W momencie pojawienia się alergenu np. pyłków drzew pojawia się katar i obrzęk oczu. Jeśli alergia występuje w oczach to najpewniej jest to alergia ogólnoustrojowa. Często alergia na pyłki to reakcja krzyżowa organizmu. Co to znaczy? Mianowicie jeśli nasz organizm ma w sobie toksyny grzybów, to w połączeniu z antygenami z zewnątrz, może powstać reakcja krzyżowa, która wywołuje, typowe dla alergii, objawy. W takim wypadku w pierwszej kolejności należy oczyścić jelita preparatem PARAPROTEX oraz OXY MAX i AC-ZYMES, co złagodzi reakcje alergiczne. Równie ważne są antyoksydanty na przykład w preparatach: ZENTHONIC, MEGA qPROTECT, SPIRULINA.

 Zespół suchego oka. To zaburzenia zwilżania gałki ocznej spowodowane infekcjami. Przy tej dolegliwości zaleca się kompresy z tlenu – OXYMAX (1 kropla do 5 ml roztworu soli fizjologicznej 0,9%). Kompres przykładamy do powieki. Sprzyja leczeniu stanów zapalnych, dotlenia oko. Można również dodatkowo pić tlen OXYMAX 2* 20 kropel na pół szklanki wody, między posiłkami (najpierw wkropić tlen a potem dodać wodę)

Wirus półpaśca i opryszki- może uszkadzać rogówkę i powodować zaburzenia wzroku. Profilaktycznie należy zażywać przez tydzień preparat VIRAGO 3*2 tabletki dziennie przed posiłkiem, dodatkowo C 300PLUS w dawce 3*1 tabletka oraz sok z NONI 30ml na czczo. Zrobić tygodniową przerwę i powtórzyć kurację.



Udowodniono, że nie oczyszczone jelita, środowisko zakwaszone cukrem, niedotlenienie komórek umożliwia przewlekłe procesy zapalne, również nowotworowe.

Organizm sam obroni się przed szkodliwymi czynnikami ale tylko wtedy, gdy będzie dobrze odżywiony, dotleniony, o odpowiednim pH. Świeże, przygotowane w domu posiłki zawierające dużą ilość warzyw i owoców, odpowiednia ilość snu, mało stresów, aktywność fizyczna oraz zażywanie odpowiednich suplementów, to sposób na długie i zdrowe życie, bez poważnych chorób.    



 

 ©wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość artykułów zawartych na stronie www.vitavita.pl  nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody vitavita.pl Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody vitavita.pl. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Porady